Pracovní oděv, nutnost téměř každé profese


Historie pracovního oděvu
Už kdysi dávno lidé používali pracovní oděv, aby upozornili právě na svoji profesi. Bylo to jakési odlišení od ostatních, ovlivňovala jej móda i kulturní zvyklosti. Některé oděvy vypadaly dříve prestižněji např. prodavačky nosily šaty či zástěry doplněné slušivou čelenkou ve vlasech. Dnes je oděv poněkud uvolněnější, většinou postačí tričko s reklamním nápisem obchodu. Ať už nosíte pracovní oděv nebo ne, určitě se shodneme na tom, že ve službách zvyšuje prestiž každého zaměstnavatele i zaměstnance., možná i Vaší.
policistka a policista
Které profese vyžadují pracovní oděv
Velmi často pracovní oděv využívají státní zaměstnanci jako např. vojáci, hasiči nebo policisté. Ten plní funkci jak ochrannou, tak společenskou. Pokud potřebujeme pomoci, ihned na první pohled poznáme, u koho jí hledat. Další skupinou profesí jsou např. průvodčí ve vlaku nebo pracovníci pošty, kteří by také měli být od ostatních lidí rozpoznatelní. Pomůže jim v tom právě stejnokroj. Přece jenom musíte vědět, komu zaplatit lístek ve vlaku nebo kdo Vám to nese důležitou poštu. Lékaři jsou pro nás také velmi důležití lidé, řešíme s nimi své zdravotní problémy a měli by v nás vzbuzovat důvěru. Základem je samozřejmě dodržování hygieny, proto možná ty bílé pláště. I takové profese jako dělník, mechanik nebo svářeč vyžadují kvalitní pracovní oděv – asi nejznámější montérky.
žena v pracovních oděvech
Jaké podmínky by měl oděv splňovat
Pracovní oděv by měl splňovat určité podmínky a především, by se v něm člověk měl cítit dobře po celou dobu směny. Nejvhodnější jsou oděvy z bavlněného materiálu, které propouštějí vlhkost a člověk se cítí komfortně. Samozřejmě je však nutné při výrobě myslet na to, jaká práce se v něm bude vykonávat.
mladá lékařka
Přece jenom recepční hotelu by měla mít oděv s jinou funkcí než veterinářka, která je v každodenním styku se zvířaty. Další důležitou skupinou je i pracovní obuv, která by měla být především zdravotní. Přece jenom stát celý den na nohou nemusí být zrovna příjemné. Také v dělnických profesích, kde se manipuluje s těžkými předměty nebo ohněm by obuv měla být především ochranná.