Když přiletí jiřičky…


Blížící se jaro nám vždy oznamují ptáci. Svým krásným zpěvem nás budí kosi už časně zrána. A když bydlíte na venkově a na vašem domě si každý rok postaví svá hnízda jiřičky nebo vlaštovky, tak to je veselo. Je to kouzlo převážně venkova, kde se chovají zvířata. Ale už jejich hnízdění je vzácné.
ptáčata v hnízdě


Možná si někdo řekne, že tím hnízděním se pošpiní omítka. Nevadí. Tomu se dá velmi jednoduše zabránit. Stačí pod hnízda přibít kus dřevěné desky. Vyplatí se to. Protože tito drobní, nádherní ptáčci jsou pro nás moc velmi užiteční a je to navíc chráněný druh.


Od jara do podzimu nás všechny dokážou hodně potrápit komáři a mouchy. Děláme všechno možné, abychom se jich zbavili. Ale pokud jsou nablízku vlaštovky a jiřičky, máme po starosti, protože je to jejich potrava.
komár na kůži


Komáři a mouchy jsou fakt nesnesitelný hmyz. Jak se proti němu bránit, aniž bychom použili chemii.? Pokud bydlíte v domě se zahradou, terasou, zahradním jezírkem, posezení u venkovního krbu nebo jste na dovolené blízko vody, všude přítomní komáři nám příjemné chvíle odpočinku pořádně otráví.


Víte co komáry i mouchy odpudí? Pokud nechcete používat chemii (repelenty), máme pro vás několik osvědčených rad:


Ø  Největší účinek proti odpudivosti komárů má známá, velmi aromatická


bylinka Šanta kočičíNepeta cataria, lidově kočičí máta. Patří do čeledi hluchavkovitých. Roste v trsech do výšky až 80 cm. Má bílé nebo světle modré až fialkové květy, podobné hluchavce. Tuto bylinku si můžete zakoupit v zahradnictví jako malé sazeničky nebo si ji sami vypěstovat sami ze semen. Dá se zakoupit sušená i ve spreji. Účinná látka se nazývá nepetalakton.


 


Ø  Pokud máte rádi se potírat vonným olejem, velmi účinný proti hmyzu je esenciální olej Geránium.


 


Ø  Pokud si dáte na okna, zahradu nebo terasu truhlíky s vonnými muškáty – Pelargonium graveolens, budete mít jistotu, že těch komárů ve vašem okolí bude co nejméně.


 růžový muškát


Komáry přitahují „vůně“, které jsou nám nepříjemné. To se týká potu pod paží nebo zpocených nohou. Ale zároveň je přitahují parfémy a deodoranty s květinovou vůní. Pokud se budete oblékat do světlých oděvů, komáři na vás nebudou tak útočit.