Vyslovuje vaše dítě správně?

Kdy je ten správný čas rozhodnout se řešit špatnou výslovnost vašeho dítěte, tak abychom nestresovali ani sebe ani dítě? Koho případně navštívit a jak to řešit?
Každé dítě je samozřejmě jiné a nelze je házet do jednoho pytle. Některé dítě chodí už v 10 měsících a jiné třeba po roce, stejně tak je to s vývojem řeči. Předpokladem toho, aby dítě začalo správně mluvit je ale vzájemná komunikace rodičů a dítěte, ale také komunikace s širším okolím. Tímto vším se dítě samozřejmě učí.
dívky ve stejných šatech.jpg
Třetí rok bývá u dítěte většinou zlomový, plus mínus. Mluví a ? Nelze si tedy říct, ha padl třetí rok a dítě nemluví, tak jak bychom si představovali, je třeba to brát s nadhledem. Na řeč dítěte mohou mít vlivy i geny, které lze jen těžko ovlivnit. Pokud má však dítě kolem 4 roku s řečí problémy, je čas začít to pomalu řešit. Zaměřit na pravidelné procvičování hlásek, které jsou problematické, samozřejmě nenásilnou formou a pokud možno učení hrou. Existuje mnoho říkaček, které známe i my sami od malička, protože jsme je doma také velmi často slýchávali. Je jasné, že některé hlásky dětem dělají problémy, jedná se zejména o R a Ř. Proto je třeba být při procvičování a učení dítěte mluvit velmi trpěliví.
Vady řeči se mohou vyskytovat v různých formách například šyšlání, zasekávání se, ráčkování atd. … všechno jde ale řešit.
vietnamská babička.jpg
Pokud by se to ani tímto domácím procvičování nezlepšilo, další možností je navštívení logopedie. Ty vám přesně řeknou, kde je problém a jak se ho snažit efektivně odstranit. Pokud bychom to neřešili a čas by plynul dál, dítě potom nastoupí do školy, a tam by to následně mohl být velký problém. Dost často, je už ale velmi pozdě to začít řešit. Do školy by mělo nastoupit dítě, které se bez problému domluví. Právě zde se tak může stát dítě jednak terčem posměchu, což nemá na psychiku dítěte zrovna pozitivní vliv, ale také by mohl vzniknout problém v samotné komunikaci.