Celoživotní vzdělávání

Spousta lidí si však najde nějakou tu výmluvu, proč se už dál nevzdělávat.  Lidé si často říkají, že další vzdělání není potřeba, případně jim chybí podpora od zaměstnavatele. Říká se, že jeden dodatečný rok průměrného vzdělání zvýší vaši produktivitu až o 10%, což také pomůže zvýšit vaši ekonomickou úroveň.

To už je pádný důvod se něčemu novému přiučit.
Po absolvování školy už není potřeba, abyste nastoupili do další a získali několik titulů. Důležité je zaměřit se zejména na konkrétní potřeby, praktické znalosti a dovednosti zejména s ohledem na požadavky vašeho zaměstnání či vás samotných.

V posledních letech je zejména důležitá znalost jazyků. Cizí jazyk je nejlepší se učit od mala, nejlépe od mateřské školy. Pokud však žádný jazyk neumíte, nikdy není pozdě s tím začít. Nejpoužívanějšími jazyky, co se Evropy týče, jsou anglický, francouzský a německý, k zahození vám však nebude ani jazyk španělský, který kromě Španělska také využijete v celé Jižní Americe či dosud nepříliš vyučované jazyky jako čínština či arabština, což je výhodné zejména pro nové rozvíjející se trhy v tamních zemích.

V rámci globalizace dochází k propojení celého světa a tak už téměř každý zaměstnavatel bude znalost alespoň jednoho cizího jazyka požadovat. Znalost jazyka vám nebude prospěšná jen v práci, ale určitě také při cestování či sledování zahraničních videí a filmů.

Další důležitou dovedností je znalost práce na počítači. V dnešní době počítače nabývají stále více na významu a už jsou využívány téměř v jakékoliv profesi. Počítačově gramotný člověk by měl umět s textovým procesorem, tvořit a pracovat s tabulkami, grafy, vytvářet a pracovat s databázemi, umět vyhledat informaci na internetu apod.

Tyto dvě dovednosti se vám budou hodit napříč různými zaměstnáními, spousta zaměstnavatelů však pořádá speciálně pro své zaměstnance různé školení a kurzy, které vám pomůžou se vzdělávat přímo ve vašem oboru, dozvíte se nové techniky a postupy, které vám pak ulehčí práci či zajistí povýšení.

Vzdělávat se však nemusíte jen pro potřeby zaměstnání, můžete se také zdokonalit ve svých koníčcích. Přihlásit se tak můžete například na kurz vaření, jógy či sebeobrany.
Na to, abyste se naučili něco nového, není nikdy pozdě!